Anne Sütü Yapan Yiyecekler
20 Temmuz 2024

Anne Sütü Yapan Yiyecekler


Dünyanın en mucizevi besinlerinden biri olan anne sütü, bebekler için hayati öneme sahiptir. Anne sütünün önemi, içerdiği özel yapılar ve zengin protein içeriğinden kaynaklanır. Yeni doğan bebeklere ilk altı ay yalnızca anne sütü verilmesi, bebeğin ilerleyen zamanlarda karşılaşabileceği bazı kronik hastalıkların riskini azaltır ve tek başına bebeğin büyüme ve gelişmesi için yeterli besin öğeleri içerir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin enfeksiyon hastalıklarına yakalanma olasılığı daha azdır ve gelişimleri daha iyi olur. Bebek için her zaman temiz ve mikropsuz olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren anne sütü bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Anne sütünün yeterli miktarda gelmesi ve artması birçok nedene bağlıdır. Anne sütünü artırmak için düzenli ve dengeli beslenme son derece önemlidir. Bebekler için oldukça önemli olan anne sütünü artırmak için birçok yiyecekten faydalanabilirsiniz.

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Protein İçeren Gıdalar

Annelerin her gün kırmızı et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri gibi protein içeriği yüksek olan gıdaları tüketmesi, anne sütünü büyük oranda artırarak düzenler.

Sarımsak

Birçok faydasının yanı sıra anne sütünü artırma özelliğine sahip olan sarımsak, tüketen annelerin bebeklerinin daha uzun süre emdiği bilinmektedir. Emziren anneler sarımsağı taze olarak veya yemeklerde tüketebilirler.

Dereotu

Büyük oranda kalsiyum, magnezyum ve demir kaynağı olan dereotu, süt artırıcı özelliğe sahiptir. Salatalarda, yemeklerde veya çay olarak anne sütünü artırmak için kullanılabilir.

Sebzeler

Besin değeri oldukça yüksek ve sindirimi kolay olan ıspanak, bezelye, kuşkonmaz, kabak, taze fasulye gibi sebzeler anne sütünü artırıcı özelliğe sahiptir. Aynı zamanda vitamin ve mineral kaynağı olan bu yeşil sebzeler, süt salgılanmasını sağlayan hormonun üretilmesine yardımcı olur. Yeşil sebzelerin yanı sıra pancar, patates ve havuç gibi sebzeler de süt yapımına yardımcı olan karoten içerdiği için emzirme döneminde tüketilmesinde fayda vardır.

Meyveler

İncir, dut, üzüm gibi birçok meyve anne sütünü artırır ve annelerin vücudunu kuvvetlendirir.

Bakliyat

Her çeşit bakliyat, özellikle de kırmızı mercimek, anne sütünü büyük oranda artırır ve demir bakımından oldukça zengin olan bakliyatların emzirme döneminde sık tüketilmesi tavsiye edilir.

Kuru Meyve ve Kuruyemişler

Badem, kaju fıstığı, fındık ve ceviz gibi kuruyemişler süt üretimini artırır. Bunun yanında kuru incir ve kuru kayısı gibi kurutulmuş meyveler de anne sütünü artırıcı özelliğe sahiptir.

Yağlar

Tereyağı, zeytinyağı ve susam yağı gibi bazı sağlıklı yağlar süt üretiminin artırılmasına yardımcı olur.

Yulaf

Anne sütünü artıran etkiye sahip olan yulaf, süt ile veya pişirilerek tüketildiğinde anne sütünün artırılmasında oldukça etkilidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Hanzala

20 Temmuz 2024 Cumartesi

Anne sütünü artırmak için beslenmemde hangi yiyeceklere ağırlık vermeliyim? Dereotu gerçekten süt artırıcı bir etkiye sahip mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Hanzala, anne sütünü artırmak için beslenmende bazı yiyeceklere ağırlık vermen faydalı olabilir. Yulaf, rezene, ve arpa gibi besinlerin süt üretimini teşvik ettiği bilinmektedir. Ayrıca bol su içmek ve dengeli beslenmek de önemlidir. Dereotunun süt artırıcı etkisi hakkında bazı olumlu geri bildirimler var, ancak bu etkinin kişiden kişiye değişebileceğini unutma. Beslenme düzenine bu tür besinleri ekleyerek deneyebilirsin. Sağlıklı günler dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anne Sütü Sarılığı Belirtileri

Anne Sütü Sarılığı Belirtileri

Anne Sütünü Artıran Besinler Nelerdir?

Anne Sütünü Artıran Besinler Nelerdir?

Ahmet Maranki Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Ahmet Maranki Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Anne Sütü Nasıl Çoğalır?

Anne Sütü Nasıl Çoğalır?

Anne Sütünü Yağlandıran Yiyecekler

Anne Sütünü Yağlandıran Yiyecekler

Güncel

Anne Sütüne En Yakın Mama

Anne Sütüne En Yakın Mama

Güncel

Anne Sütü Nasıl Sağılır?

Anne Sütü Nasıl Sağılır?

Güncel

Brokoli Anne Sütüne Gaz Yapar mı?

Brokoli Anne Sütüne Gaz Yapar mı?